Nasze przędze

Merinomania w Polsce!

Historia wełny jest tak długa jak historia cywilizacji. Wyroby z niej wytwarzano już w starożytności. Jej kariera od wieków trwa nieprzerwanie. Obecnie szczególną popularnością cieszy się wełna merynosów, owiec żyjących na terenach o ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych. Posiada ona wyjątkowe cechy - ogrzewa gdy jest zimno, chłodzi gdy jest gorąco. Jest miękka i puszysta, niezwykle cienka i sprężysta. Nie drażni skóry. Ma właściwości antyalergiczne. Jej jakość i technologia wytwarzania powodują, że jest łatwa w pielęgnacji. Bezpośredni kontakt włókien wełnianych z ciałem ludzkim poprawia krążenie krwi.

 Wszystkie nasze produkty posiadają oznaczony na wewnętrznej wszywce skład surowcowy. Sprawdzaj metki, wybieraj świadomie i kupuj wyroby z surowców naturalnych. Zwracaj uwagę na detale i staranność wykończenia. Stosuj się do zaleceń producenta. Dzięki temu długo będziesz się cieszyć ze swojego zakupu.

Wełna to materiał uzyskiwany z sierści owiec nizinnych i wysokogórskich, lam i wielbłądów. Jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych stosowanych w przemyśle odzieżowym. Szczególnym uznaniem cieszą się wełny merynosowe charakteryzujące się wysoką miękkością i puszystością, ich włókna są bardzo cienkie i sprężyste. Przy wyrobach z wełny merino nie odczuwa się efektu „drapania skóry”, charakterystycznego dla wełen pozyskiwanych z owiec zamieszkujących tereny nizinne.

Kaszmir to wełna pozyskiwana z sierści kóz kaszmirskich zamieszkujących głównie tereny Mongolii i Chin. Włókna pozyskuje się poprzez ręczne wyczesywanie lub skubanie wełny, raz do roku, zazwyczaj na wiosnę. Kaszmir jest jednym z najdroższych włókien na świecie dlatego w produkcji dziewiarskiej najczęściej stosowany jest w postaci dodatków do innych włókien (5-15%), rzadziej w dzianinach w 100% wykonanych z tej przędzy. Podnosi także prestiż wyrobu i zmniejsza szorstkość wełny owczej.

Bawełna jest włóknem roślinnym. Uzyskiwana jest z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Jej włókna są bardzo cienkie i wytrzymałe na rozciąganie. Posiada dobrą higroskopijność, łatwo usuwa się z niej zabrudzenia. Jest miękka w dotyku, wygodna w użytkowaniu i bardzo przewiewna. Jakość bawełny zależy od długości włókna. Najbardziej ceniona jest bawełna produkcji egipskiej, którą stosujemy w naszych wyrobach.

Jedwab powstaje z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest niezwykle cienkim i delikatnym włóknem białkowym wytwarzanym przez jedwabniki do budowy kokonu. Jedwab uznawany jest za najlepszy produkt naturalnej biotechnologii. Posiada wszelkie zalety włókna. Jest ciepły, gdy jest chłodno i przewiewny w cieplejsze dni. Chłonie wilgoć szybciej niż bawełna i szybciej wysycha, a jednocześnie zachowuje pewien poziom wilgoci potrzebny naszej skórze. Dzianiny jedwabne są niezwykle przyjemne w dotyku. Ze względu na swoje unikalne własności, jedwab uznawany jest w świecie mody za jeden z najszlachetniejszych materiałów.